Född 1970 i Göteborg

Utbildning:

1999 - 2001 Master of Fine Arts, Keramikkonst, Högskolan för Design & Konsthantverk, Göteborg
1997 - 1999 Fri Konst, Gerlesborgsskolan i Bohuslän
1994 - 1997 Bachelor of Fine Arts, Keramikkonst, Högskolan för Design & Konsthantverk, Göteborg
1993 - 1994 Konstnärlig grundläggande utbildning, KV Konstskola, Göteborg
1986 - 1988 Reklam & Dekoration, Schillerska gymnasiet, Göteborg

Separatutställningar:

2011 Galleri Hera, Stockholm
2011 Galleri Lerverk, Göteborg
2010 Galleri Nääs Konsthantverk, Alingsås
2009 Galleri Jeanette Ölund, Borås
2009 Galleri Kaolin, Stockholm
2008 Galleri Södra Hamnen 31, Skärhamn, Tjörn

Grupputställningar i urval:

2011 "NEW Nordic Narratives", Museum of International Ceramic Art – Grimmerhus, Danmark
2009 ”Fåglar”, Dalslands Konstmuseum, Upperud
2008 ”Nya medlemmar”, Galleri KC, Göteborg
2008 ”Dreams of clay - berättelser I lergods”, Sjöbo Konsthall
2008 ”Bruksgods”, Elfstrands Krukmakeri och arbetslivsmuseum, Sjöbo
2008 Art Fair, Sollentunamässan, Stockholm
2007 Glas &Porslin, Gustavsbergsmässan, Stockholm
2005 ”The Swedish show”, The Meyerhoff Gallery, Baltimore, Maryland, USA
2003 ”Be en Bön”, Galleri Lerverk, Göteborg
2003 ”13 Hertha Bengtsson stipendiater”, Svensk Form, Stockholm
2002 ”Queens of clay”, Dalarnas Museum, Falun
2002 ”Queens of clay”, Orangeriet Adelsnäs, Åtvidaberg
2001 ”Queens of clay”, Galleri Blås & Knåda, Stockholm
2001 ”Queens of clay”, Galleri Formargruppen, Malmö
2001 ”Examensutställning”, Röhsska Museet, Göteborg

Stipendier:

2009 Göteborgs stads kulturstipendium
2008 Bildkonstnärsnämnden, ettårigt arbetsstipendium
2004 Helge Ax:son Johnsons stiftelse, resestipendium till Barcelona
2004 Estrid Ericsons stiftelse
2003 Estrid Ericsons stiftelse
2002 Stiftelsen Hertha Bengtsons stipendiefond
2002 Wilhelm & Martina Lundgrens understödsfond
2002 Theodor & Hanne Mannheimers fond
2002 Estrid Ericssons stiftelse
2001 Helge Ax:son Johnsons stiftelse, resestipendium till Indien
2001 August Rigners Stipendiefond, resestipendium till Indien
2001 Einar Forseths fond, Göteborgs Slöjdförening
2001 Estrid Ericsons stiftelse
2001 Sällskapet Arbetsflitens befrämjande
2001 Theodor & Hanne Mannheimer
2001 Fabrikör JL Eklunds Hantverksstiftelse
2000 Estrid Ericssons stiftelse
2000 Stiftelsen Otto & Charlotte Mannheimers fond
2000 Fabrikör JL Eklunds Hantverksstiftelse
2000 Willinska stiftelsen
1999 Elevstipendium, Gerlesborgskolan
1998 Estrid Ericssons stiftelse

Representerad:

Huddinge kommunhus
Drottning Silvias barnsjukhus; Göteborg
Västra Götalandsregionen

Artiklar & Kataloger:

Göteborgsposten 10/8 - 2010
Lerums tidning 5/ 8 – 2010
Dalslänningen 22/6 - 2009
Borås tidning 17/4 - 2009
Borås tidning 4/4 - 2009
Stenungssundsposten 3/10 - 2008
”Dreams of clay - berättelser i lergods”, utställningskatalog, Sjöbo Konsthall,- 2008
Skånska Dagbladet 5/7 - 2008
Ystad allehanda 5/7 - 2008
”The swedish show”, utställningskatalog, The Meyerhoff Gallery, USA - 2005
FORM, Magasin för Arkitektur och Design nr. 3 - 2003
“13 Hertha Bengtsson stipendiater”, utställningskatalog, Svensk Form, Stockholm - 2002
Falukuriren 14/9 - 2002
Dalademokraten 16/9 - 2002
Östgötakorrespondenten 6/8 - 2002

Övrigt:

2011 Kursledare keramisk workshop, Kulturskolan, Färjelanda
2011 Kursledare workshop, Stångenässkolan, Brastad
2010 Gestaltningsprocesser, utbildning för konstnärer, KKV i Göteborg
2010 Kursledare på Art College, Keramik, Folkuniversitetet Göteborg
2009 Kursledare på Hälluddens sommarmålarkurs, akvarell-akryl-olja, Öland
2008 Kursledare workshop, Kulturskolan, Lundby, Göteborg
2005 Kursledare på Art Collage i Göteborg, Skulptur, måleri
2002-2003 Kursledare på ABF konstskola i Mölndal ,måleri för barn
2000 Workshop i Landskapskonst, Lärjeåns trädgårdar, Göteborg
1997 Kurs i ugnsbyggnad Nääs, Alingsås
1996 Kurs i självbrännande skulpturer, Skövde
1996 Kurs i Saltbränning, Pappersugn, Nääs, Alingsås

Medlemskap:

KRO, Konstnärernas riksorganisation
BUS, Bildkonst upphovsrätt i Sverige
KHVC, Konsthantverkscentrum
KC-Väst, Konstnärscentrum Väst